دکتر خاکی‌نهاد: سلامت ستون فقرات کارمندان با میزان علاقه به کار ارتباط مستقیم دارد

کارمندان به دلیل نشستن مداوم پشت میز کار و عدم رعایت فرم صحیح نشستن در معرض خطرات جدی دردها و بیماری های ستون فقرات هستند.

دکتر محمد خاکی نهاد، فوق تخصص جراحی ستون فقرات، دراین خصوص می گوید: کارمندان باید دقت داشته باشند که تنها زمانی در محل کار حاضر شوند که از نظر بدنی آمادگی لازم برای پشت میز نشستن را داشته باشند. به عنوان مثال درد نداشته باشند یا مساله روحی یا روانی خاصی آنها را آزار ندهد. افراد وقتی با مساله خاصی درگیر هستند توجه کمتری به سلامت خودشان نشان می دهند. همچنین میز کار و صندلی باید مناسب باشد. پشتی صندلی حالت عمودی داشته باشد. راستای سر و گردن در امتداد تنه باشد تا وزن آنها روی مرکز بدن باشد. کارمندان نباید به چپ و راست لم بدهند زیرا باعث می شود وزن سر و تنه در وسط لگن قرار نگیرد و این موضوع به سادگی منجر به عدم بالانس وزن بدن و اسپاسم عضلانی می شود.

این افراد بهتر است طوری برنامه ریزی کنند تا هر نیم ساعت بخشی از کار را در حالت ایستاده انجام دهند؛ نشستن طولانی کاملا مضر است. در هنگام استفاده از کامپیوتر نیز سعی شود بجای خم کردن گردن به چشم خودشان زاویه دهند.

بعد از سرماخوردگی، بیشترین دلیل مراجعه افراد به پزشک، دردهای ناحیه ستون فقرات است. در واقع شایع ترین علت ناتوانی در انجام امور برای سنین زیر ۴۵ سال مشکل کمردرد است که چند علت دارد: یا فرد از ابتدا مشکل مکانیکی خاصی در ناحیه کمر داشته یا اینکه فرد و بخصوص کارمندان در حالت فول استرس باشد. موارد دیگری مانند ورزش نکردن نیز در کم شدن انعطاف بدن موثر است که نتیجه آن برای کارمندانی که در حدود ۱۰ ساعت در روز را پشت میز نشسته اند به مراتب شدید تر است.

همه افراد جامعه باید به سلامت خود توجه کافی داشته باشند و کارمندان باید واقعا سالم باشند تا بتوانند بدون ایجاد مشکل پشت میز کار بنشینند. بهتر است از فعالیت های بدنی که توان انجام آنها را نداریم بپرهیزیم.

دکتر خاکی نهاد در توضیح نقش سازمان ها در سلامت کارمندان گفت: سازمان ها و شرکت ها باید به منظور حفظ سلامت جامعه و بالا بردن بهره وری کاری، وضعیت ایده آلی برای فیزیک کارمندان ایجاد کنند. میز و صندلی ارگانیک و زیرپایی از حقوق ابتدایی کارکنان است. کارمندان لازم است ورزش کنند و خواب کافی داشته باشند. بنابراین میزان درآمد تاثیر مستقیمی در سلامت جامعه و بهره وری کاری دارد. حالت برعکس این است که درآمد ناکافی منجر به دو شغله شدن، نداشتن وقت کافی برای خواب و ورزش، کاهش کارایی و مشکلات آتی سازمان ها شود. دو شغله بودن همچنین استرس افراد را بالا می برد که تاثیر مستقیمی بر میزان کارایی فرد دارد و نتیجه آن عدم توجه به سلامت جسمی پشت میز کار است.

در برخی کشور ها گاهی سازمان ها از افراد می خواهند در فعالیت های ورزشی شرکت کنند یا قوانینی در خصوص محدودیت به یک شغل وجود دارد که به منظور افزایش سلامت جامعه است. اما نکته مهم تر استخدام افراد در مشاغل تخصصی آنهاست که منجر به بالا رفتن بهره وری کاری و علاقه افراد به شغل خودشان می شود. پوشیده نیست که عدم علاقه به شغل باعث بروز زمینه خستگی های روحی روانی، افزایش خستگی جسمی و کاهش توجه افراد به  شکل نشستن در پشت میز کار می شود.

ستون فقرات، ستون بدن است و لازم است که کارمند یا غیر کارمند، به سلامت خود توجه کند.

دکتر محمد خاکی‌نهاد

ارتوپد، فوق تخصص جراحی ستون فقرات

ویدئو معرفی دردهای ستون فقرات

مطب